Eğitimlerimiz

Mahremiyet Eğitimi

Mavi Tebeşir Okulları İlkokul öğrencilerimize “Mahremiyet Eğitimi-1” konulu etkinlik yapılmıştır. Eğitimin amacı, çocukların kendileri ve başkalarına karşı farkındalıklarını arttırmak, kendilerine ait özel alanlarını tanımalarını sağlamak, kendisi ile çevresi arasında sınırlarını bilmesini öğretmektir. Ayrıca  olası istenmedik durumların olmaması için çocukların mahremiyet alanlarını bilmesi ve nasıl davranması gerektiğinin bilincine kavuşması amaçlanmıştır.

Veliye,

Son zamanın güncel konusu olan mahremiyet eğitimi, çocukların kendisinin ve diğerlerinin özel alanlarına ilişkin farkındalıklarının oluşturulması, toplumsal hayatta özel alanlarını korumalarını, birey ve sosyal yaşam arasında sınırlarının belirlenmesi ve saygı duyulması bilgilerinin geliştirilmesi demektir.

Çocuklara 2 yaşında itibaren özel alanlarının öğretilmesinin uygun olduğu vurgulanmaktadır. Bu yaştan itibaren çocuğun odasının ayrılmaya başlaması ve anne babanın kapısı kapalıysa çalması gerektiği bilincinin oluşturulması gerekmektedir. Ebeveynin de aynı şekilde çocuğunun odasına girdiğinde kapısını çalması veya giyinirken bulursa özür dileyip geri çıkması, çocuğun aksi takdirde olabilecek davranışlara karşı bilinçli olmasında etkilidir. Çocuklar gözlem ve taklit yoluyla da öğrendiklerinden çevrelerinde bulunan insanların olaylara tepkileri onların davranış geliştirmeleri konusunda önemli derecede etkili olmaktadır.

 “İzin Verirsem dokunabilirsin”. Ebeveynlerinin çocuklarını öperken izin istemeleri bu bilincin oluşmasına katkı sağlar. Ayrıca çevresindeki bireylerin çocuğa izinsizce dokunmaları, çocuğun kendi bedenine karşı refleksini kırabilmektedir.

“ Bedenim Bana Aittir”. Küçük yaşlarda elini bırakıp tek başına yürümek isteyen ve her türlü desteği reddedip kendi yemeğini yemek isteyen çocuk özerkleşmeye başlamıştır. Daha sonra çocuk kendini ayrı bir birey olarak algılamaya başlar. Çocuğun başkalarının yanında giysilerinin değiştirilmemesi bütüncül mahremiyet eğitiminin verilmesi açısından önemlidir. Terleyen çocuğa kızgın bir şekilde sormadan üstünü değiştirmek yerine izin alarak çıkartılması gibi davranışlar, çocuğun bir zaman sonra izin alınmadan yapılan davranışlara karşı müdahale etme gerekliliği hissini ve bilincini kazandırır.

Çocukların zaman zaman istenmedik hal ve tavırlarına karşı güç kullanmamalı, fiziksel olarak güçsüz oldukları hissettirilmemelidir.

4 yaşından sonra çocukların tuvalette yalnız olmaları gerekmektedir. Elden geldikçe elbiselerinin kendilerinin giyinmeleri ve çıkarmalarını erken yaşlarda öğrenmeleri yararlı olacaktır.