BASIN ODASI

MAVİ TEBEŞİR'DEN ANLAMLI TATBİKAT

Giresun Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri belirli aralıklarla yapmış olduğu yangın tatbikatlarının yanı sıra olası deprem felaketinde önceden nasıl önlemler alınması gerektiği ile ilgili deprem tatbikatları da yapıyor.

Özel Mavi Tebeşir Okullarında gerçekleştirilen tatbikat önemli hususları gösterdi. İtfaiye ekipleri tarafından senaryo gereği bölgede meydana gelen deprem okulda da hissedilmiş ve deprem esnasında elektrik panosunda yangın çıkmıştır. Sınıfta bulunan öğrenciler sarsıntı geçene kadar bulundukları bölüm içerisinde çök, kapan, tutun hareketini yaparak sınıflarında kaldı ve sarsıntı bitince bina hemen okul yönetimi tarafından yangın merdivenin olduğu yerden tahliye edildi. Tahliye esnasında meydana gelen panik, heyecandan dolayı okulda mahsur kalan öğrencilerin olduğunun anlaşılması üzerine okul yönetimi ve sivil savunma kulübü tarafından okulda arama kurtarma çalışmaları yapılarak 6 öğrenci dışarıya çıkartıldı. Bu sırada olay yerine ulaşan itfaiye ekipleri binadaki yangını söndürmüş ve okulda kaldığı tespit edilen ve dumandan etkilenen iki öğrenciyi daha dışarıya çıkardı. Binanın üst katında mahsur kalan öğrenciler itfaiye merdiveni ile kurtarıldı kalan bir öğrenci ise itfaiyenin atlama yatağına atlayarak binadan çıkarıldı.

Tahliye tatbikatı sonrasında, okulun konferans salonunda okul öğrencilerine yönelik deprem ve yangın konulu teorik eğitim verildi ve akabinde ise okul bahçesinde yangın söndürme eğitimi düzenlendi.

Depremler önlenemez, ancak depremlerin afetlere dönüşmesi önlenebilir diyen İtfaiye yetkilileri yapılan deprem tatbikatının belirli program dâhilinde başka kurum, kuruluş ve fabrikalarda da yapılacağını belirttiler.